kalendarzmotoryzacyjny.plAktualnościElektronika w aucie - co jest na topie?
wtorek, 31 stycznia 2023

Elektronika w aucie - co jest na topie?

poniedziałek, 29 września 2014

Współczesne urządzenia elektroniczne montowane w samochodach pozwalają na ciekawszą i bezpieczniejszą niż wcześniej podróż. Dzięki nim nie nudzimy się w trasie, a także od razu trafiamy do celu nawet w nieznanym mieście.

Fani elektroniki, podróżni i zwykli kierowcy – każdy znajdzie coś dla siebie w rosnącej ofercie dodatkowych urządzeń do samochodu. Rynek nowinek technologicznych nie omija i tego obszaru. Popularnością cieszą się zestawy głośnomówiące, tzw. zestawy hands-free, urządzenia nawigacyjne GPS oraz radia samochodowe, systemy nagłaśniające i CB-radia. Jedne sprzęty mają na celu umilenie czasu podróży, inne natomiast czuwają nad jej bezpieczeństwem. Propozycje nowinek technologicznych, o które można rozszerzyć podstawowe wyposażenie auta, znajdują się np. na stronie www.norauto.pl.

Radio to tylko opcja
Największą rewolucję przeszły radioodtwarzacze, które po raz pierwszy w samochodach zamontowano w latach 20. XX wieku. Kilka lat temu, aby znaleźć stację, trzeba było kręcić analogowymi gałkami, natomiast dziś programują się one automatycznie i dopasowują odbiornik do sygnału. Mało który kierowca będzie obecnie zadowolony ze standardowego odbiornika radiowego. Na topie są urządzenia o podwójnej wysokości (2-DIN) oferujące mnóstwo opcji odtwarzania dźwięku, a także obrazu. Są wyposażane w odtwarzacze DVD, korektor graficzny, miliony kolorów podświetlenia i mnóstwo złącz. Przydaje się możliwość podłączenia zestawu głośnomówiącego za pomocą Bluetooth.

Dokumentowanie trasy – przydatne w firmach
Nowym trendem wśród kierowców jest wyposażanie aut w kamery stale filmujące trasę. Takie nagranie może służyć jako dokumentacja wypadku przydatna podczas orzekania winy (źródło: http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ciekawostki/news-warto-miec-kamere-w-samochodzie,nId,1388093). Kamera jest szczególnie potrzebna w firmach zajmujących się transportem. Poszczególne modele różnią się kątem widzenia, rozdzielczością matrycy i pamięcią, a większość z nich nagrywa w zapętlony sposób.

Rozmowy bez narażania bezpieczeństwa
Na zakup zestawu głośnomówiącego decydują się najczęściej osoby, które dostały już mandat za nieprzepisowe rozmawianie. Niektóre radioodtwarzacze mają wbudowaną opcję połączenia z telefonem za pomocą Bluetooth, jednak takie rozwiązanie nie pozwala na korzystanie z zaawansowanych funkcji telefonu bez odrywania rąk od kierownicy. Najlepiej sprawdzają się zestawy hands-free opracowane przez producentów telefonów komórkowych, które błyskawicznie łączą się z odpowiednim aparatem. Najnowsze z nich mają kolorowy wyświetlacz i pokazują zdjęcie osoby, z którą prowadzi się rozmowę. Urządzenia te sterowane są głosem.

Nie zgubimy się w terenie
Nowe nawigacje samochodowe mają możliwości zbliżone do tabletów. Dzięki nim można nie tylko odnaleźć drogę, lecz także nagrywać trasę, odtwarzać muzykę, zdjęcia, filmy oraz słuchać radia. Dla osoby, która często podróżuje, najważniejsze powinny być stale aktualizowane mapy i silny odbiornik GPS.

Telewizja w podróży?
Nowością są tunery DVB-T pozwalające na odbiór telewizji naziemnej w samochodzie. Takie urządzenie podłącza się do ekranu lub tabletu, co pozwala na odtwarzanie stacji telewizji publicznej. Niektóre z nich umożliwiają włożenie karty i odbiór większej liczby programów. Z tego urządzenia ucieszą się przede wszystkim dzieci, gdyż pozwoli im na oglądanie bajek w czasie podróży.

Styczeń 2023
PONWTŚRCZWPTSOBNDZ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Grudzień 2022 Luty 2023
Na skróty


Nasi partnerzy »
Wszelkie prawa zastrzezone © Kalendarzmotoryzacyjny.pl | Polityka prywatności
Projekt i wykonanie: Ad-Sense.pl tworzenie stron internetowych